Eelarvet sisestades tuleb esmalt määrata tulu arvestuse loogika:
“Tellija leping, esialgne” maksumus sisestatakse ühe numbrina (punases ringis käsitsi sisestatud Tellija lepingu maksumus, sinises ringis ehituseelarve/otsekulude maksumus):
Tellija lepingu maksumus tuleneb eelarvest, iga kulurea taga on kirjeldatud nii ehituseelarve/otsekulu maksumus, kui Tellija maksumus. Selliseks arvestuseks tuleb panna linnuke kasti "Arvuta lepingu maksumus eelarvest". Punases ringis Tellija lepingu maksumus, sinises ringis ehituseelarve/otsekulude maksumus.
Kui Lepingul puudub tulu, märgi linnuke lahtrisse "Sellel projektil puudub tulu". Impordi otsekulu eelarve (sinises kastis ehituseelarve/otsekulude maksumus).
Impordi protsessi kirjeldus:
Bauwise’i impordi tabelis on näha veerud, mida on vaja Bauwise keskkonda andmete impordiks. Alloleva näite puhul on vajalikud veerud loetlemise järjekorras: kulukoht, nimetus, ühik, kogus, ühiku hind, eelarve, tellija leping (esialgne):
Kui eelarve failis ei ole näiteks “Ühiku hinda” või pole vaja importida “Tellija lepingu (esialgne)” maksumust, saab need veerud Bauwise’is ära peita, avades alloleval kuvatõmmisel punase ringiga tähistatud nupust veergude valiku ja eemaldes veeru nimetuse eest linnukese.
Eelarve nummerdamise näidis:
Lepingute soovituslik numeratsioon Exceli fail.
NB! Kui on üle kümne alamrea, siis tuleb kasutada kahte lisanumbrit ehk 152 peatüki alamrida on 15211. Põhjus: vastasel juhul jõuame loendiga numbrini 1531, mis kuulub järgmise peatüki 153 alla.
Eelarve importimiseks tee eelarve aktiivseks ja kopeeri see (NB! Eelnevalt olen peitnud impordiks mittevajalikud read/veerud):
Seejärel kleebi see lahtrisse "Kulukoht":
Kui sisestame konkreetse projekti eelarvet, siis toimub automaatselt ridade sorteerimine ja grupeerimine vastavalt varem etteantud struktuuri järgi. Kui aga üldist struktuuri ei ole, siis ei ole ka vahepealseid summeerivaid ridu ja kõik eelarve read lähevad ühe jaotuse alla ehk ei teki liigendatust (nn pearead ja alamread).
Pärast importi teostan kontrolli, et otsekulu eelarve ja Tellija leping vastaksid eelarvestatule (kontrollnumbritel ring ümber). Kui numbrid klapivad on eelarve edukalt imporditud.
Eelarve struktuuri võib sisestada ka käsitsi.
Hiljem võib eelarve struktuuri ridu juurde lisada. Uus töö (kulukoht) lisatakse automaatselt struktuuris õigesse jaotusse arvestades töö koodi.
Ridu saab kustutada klikkides rea peale ja hiire paremklikiga valides avanevast menüüst käsu „Delete Row(s)”.
Impordi vaates on paremas ülanurgas punane nupp “Kustuta kogu eelarve”, millega saab eelarve kustutada juhul, kui imporditud ridu ei kleebitud õigesti. Kuid arvestama peab, et see nupp kustutab eelarve jäädavalt ja kogu eelarve peab alati uuesti importima.
Nupult “Tagasi” saab pärast importimist liikuda eelarve vaate juurde.
Impordi vaatesse saab liikuda nupult “Redigeeri eelarvet“:
Add Comment